Bådregister A: A.C. til Axel og både uden navn

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted

Spidsgatter

Hagavik ved Bergen 1966

Richard Lacour

Wampire 24 W 24 D 14 A. Slåby Larsen K. Thomsen, Kalundborg 1965 11.00 2,35

A.C. 30 m² S 30 G. Berg A. Petersen, Hou 1935 7.15 2.43

Aabo Motorsnekke
Jac M. Iversen, Sverige Aage Gregersen, Aalborg 1966 8.00 2,50 Steen Schou Aalborg
Aage Spidsgatter
Svend Svendsen Kastrup 1912 9.55 2.96 Thomas Braa Andersen Kalkbrænderihavnen
Aaworyn 10 m R 10 S 3 Sophus Weber S. Weber, Gl. Hestehauge 1923 16.70 3.48

Abelone 3 Koster K25 S27 S. Abrahamsson T. Abrahamsson, Orust, Sverige 1950 7.50 2.50 Folmer Teilmann Svanemøllen
Ada 15 m² Kutter ADA 15
John Madsen, Svendborg 1936 7.45 1.75 Ejvind Skinderholm Jensen
Adelina Spidsgatter
Ferdinand G. Hansen Kbh. Yacht & Motorbådsværft 1940 6.10 2,06

Adrianna 19½ m² Spidsgatter A 160 Sigurd Herbern, Norge Anker & Jensen A/S, Norge ? 1953 8.00 1.80

Agnes Nordisk Krydser NK D 50 Bertil Bothén, Sverige Brd. Ericsson Strängnäs, Sverige 1950 10.63 2.18

Agnete 30 m²
M.S.J. Hansen A. Ustrup Bådeværft, Brønsodde 1935 7.20 2.51

Agnete * Spidsgatter S 45 M.S.J. Hansen K.Thomsen, Kalundborg 1931 8.50 2.98

Aida Spidsgatter E 24 Aage Utzon Hundested 1949 6.30 1.97

Aida Spidsgatter S 38 Thore Herlin ? Svensk Værft ? 1938 7.68 2.38

Aida ** 6 m R 6 D 59 Bjarne Aas, Norge Bjarne Aas, Frederiksstad 1936 11.38 1.87

Akela Ketch Y 66 Dahlstrøm Jensen, Roskilde 1951 20.20 4.35

Albatros Motorbåd


1950 7.44 2.25

Albatros MotorSejler

Isaack Bådebyggeri, Okseø 1933

Poul Erik og Anne Simonsen Fåborg
Albatros Yawl


1900 10.50 2.65

Aleta II Husky 26 16
Aage Nielsen, Nykøbing Falster 1974 7.81 2,38

Alette Spidsgatter
G. Berg Ærøskøbing 1938 8.00 2.65

Alf II Yawl

Nakskov 1925 ca. 7.60 2.49

Alk Spidsgatter 30 m² S 30 D 17 G. Berg Marstal 1949 7.20 2.20 Mikkel Hermann Kulhuse
Alk III 45 m² A 38 Aage Utzon Viggo Hansen, Kastrup 1937 8.40 2.80

Amalie KDY Juniorbåd J 330 Erik Salander, Sverige Silkeborg Bådebyggeri, Poul Wilkens 1965 5,70 1,75

Amaluk ** 38 m² D 10 G. Berg C. Andersen, Fåborg 1940 7.58 2.60

Amanda* Helsingørjolle
Aage Utzon Brandt-Møller, Frederikssund 1967 5.54 1,96 Jeppe Mørch Sørensen Østrebro Fiskerihavn
Amanda Nordisk Folkebåd F D 88 Nordisk konstruktion Kerteminde 1949 7.64 2.20

Ambition *** 7 m S 7 D 1 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1918 12.41 2.20

Amfitrite Spidsgatter S 34 G. Berg Chr. Rasmussen, København 1929 7.55 2.55

Amiga Swell
Knud H. Reimers Ærøskøbing Skibs & bådebyggeri 1948 7.66 2.26 Jesper Ludvigsen
Amigo Spidsgatter D 4 G. Berg Poul Pedersen, Skive Bådebyggeri 1953 11.76 3.55 Cecilie Skov Kolding
Amphitrite Spidsgatter S 31 G. Berg Chr. Rasmussen, gl. Kalkbrænderivej Kbh. 1929 7.33 2.55

Ancora Furholm 45

H. Berg 1958 13.76 3.00

Anitra 8 m R 8 DEN 1 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1930 14.50 2.57 Niels Peter Louis-Hansen Vedbæk
Anja* Spidsgatter S 45 G. Berg H. Gustafson, Landskrona, Sverige 1927 8.35 2.76 Kaare Sørensen
Anlona * Spidsgatter A 11 M.S.J. Hansen Kastrup 1937 7.50 2.52 Jan op de Hipt Travemünde
Ann 30 m² FD 435 Aage Utzon Nyelands Varv, Finland 1937 7.16 2.29

Anna Spidsgatter ANNA G. Berg Marinus Møller, Skælskør 1950 6.54 2.28

Anna Mälar 25 D 47 Oskar Schelins Kongsörs Båtvarv_47 1951 10.00 2.10 Per Carstens Gambøt, Thurø
Anne Lise Motorbåd

H.P. Petersen, Nyborg 1938 11.24 3,01

Anne-Lise 38m2 Spidsgatter S 38 D35 Hansen Erik Rasmussen, Dragør 1972 7.89 2,60 Hans Bloch Jespersen Holbæk
Anneke III 20 m²
Ferdinand G. Hansen Kbh. Yacht- og Motorbådsværft 1943 6.09 2.00

Annie * Kragejolle X 5
Orlogsværftet, København 1891 6.77 2,32

Annie 30 m² S 30 D 14 Aage Utzon O. Jeppesen, Frederikssund 1935 7.17 2.45

Antilla Motorsejler
Poul Molich Poul Molich, Hundested 1964 13.40 4,20

Aqhvila Havsørnen 31 H6 S109 Olle Enderlein Storebro, Sverige 1962 9.54 2.67 Kurt Hald Fåborg
Aramis ** Springer V 1 M.S.J. Hansen Gotfred Jørgensen, Kastrup 1949 8.00 2.39 Claes Eriksson
Argo Limfjordsjolle

Glyngør 1910 7.02 2,54

Argo Nordisk Folkebåd F D 3 Nordisk konstruktion Aarhus Yachtværft 1946 7.64 2.20

Asakaze 8 m R 8 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1922 14.15 2.70

Asavav Kit W-båd W 13 E. Wedell-Wedellsborg Viggo Hansen, Kastrup 1939 9.50 1.85

Ast * 20 m² Spidsgatter
G. Berg Helsingør 1939 5.95 1.95

Astræa Øresundskutter D 63
Jacob Jensen, Hellerup 1919 13.82 2.65 Karsten Movang
Astral * 38 m² S 38 D 24 Aage Utzon C. Clausen, Bandholm 1946 7.91 2.61 Flemming Skovgaard Bandholm
Atalanta Requin kutter 188 413
Lyon ? 1958 9.70 1.79

Attila 10,5 m. Cruiser-Rac. 8 CR D 1 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1956 12.28 2.72

Aurora H 28 H 28 L. Francis Hereshoff Michigan 1946 8.53 2.66 Bruno Skaarup Nykøbing Mors
Axel Spidsgatter U D 2 Aage Utzon København 1951 7.15 2.04


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 3.5.2006