Bådregister C: C ést la vie til Cynara

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
C ést la vie Sejlkutter A 84
Kolding 1952 9.80 2.55

C'est La Vie Heller 33 H 33 D 2 Heller Petersen, Kastrup Hellers Yachtværft, Amager Strandvej 407 1964 8.69 2.47

Callina 45 m² Spidsgatter
M.S.J. Hansen Bådebyggermester Hansen, Nyk. Falster 1938 8.25 2,75 Jesper Poulsen Holbæk
Cam-Bai 75 m² N-båd N 20 Johan Anker, Norge Jørgensen & Vik, Grimstad, Norge 1916 11.75 2.39 Knud Isager Vejle
Camelot 39' Sloop 1703 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1967 11.70 3,20 Niels J. Jensen Rungsted
Can III Nordisk Krydser NK D 4 Knud H. Reimers Brd. Abrahamsen, Gøteborg 1931 10.71 2.07 Stig Ekblom Roskilde
Capriccio Vampire 24 V 24 D 8 A. Slåby Larsen Knud Thomsens, Kalundborg 1962 10.70 2.80

Caprice 6 m R 6 D 29 Henry Rasmussen Abeking & Rasmussen, Bremen 1923 11.68 1.86 Jacob Jakobsen
Capt`n Terrify Spidsgatter
Christensen Brink og Iversen, Skive 1918 7.75 2.75

Caramba Int. 5 meter 5 D 9 Knud H. Reimers Aarhus Yachtværft 1943 8.70 2.05

Carioca Jolle
Langdrag Sejlklub Langdrag 1934
2.40 Morten Rise Nibe
Carola Kragejolle



5.64 2.01

Castor Nordisk Folkebåd F D368 Nordisk konstruktion
1962 7.64 2.2

Catjana* Kystkrydser SW Knud H. Reimers Grädö Bådverft, Nortelje 1942 9.90 2.78

Cervus Motorbåd

Dragør bådeværft 1946
2,40

Chaconne Havkrydser, Rohde 33 OR 481 H. K. Michalik Aabenraa 1977 10.19 3,36

Cherie ** 40 m² Dana-båd 40 D 6 Robert Jensen A. Nold, Næstved (ell. Christiansen) 1949 11.05 2,43 Peter Duch Rungsted
Chiva Nordisk Folkebåd F D 386 Nordisk konstruktion Brandt Møller, Frederikssund 1963 7.68 2.20

Cimba Spidsgatter F 57 Schleiffert, Tyskland Kiel 1923 8.67 2.80

Clara 28 m² Spidsgatter
M.S.J. Hansen Brandt Møller, Frederikssund 1952 6.80 2,45

Cleo Kutter S 22 Schrøder Nielsen Århus Skibsværft 1919 12.65 2.40 Jean Smedegaard Svanemøllen
Codan Kutter NES 3 E. Nilsson Hansen & Andersen, København 1947 9.35 2.20 Carlo Hansen
Colette 8 m R
Bertrand Luge & Houlier, Le Havre 1909 12.70 2.33

Columbine 19½ m² Spidsgatter A 156 Asker, Norge 1950 7.96 1,74 Henrik Granly Jensen Svendborg
Columbine 19½ m Spidsgatter A 161 Erling L. Kristoffersen, Norge Vollen i Asker 1965 8.00 1,94

Concha Yawl OR D 88 Knud H. Reimers Jensen, Roskilde 1962 12.12 3.30 Jørn Kjøller Pedersen
Concordia Kutter R 4
R. Møllers Værft, Fåborg 1925 8.00 2.60

Constance 7 m ?



10,50 2,15 Bjarne Søeborg
Corall 7 m S 7 D 10 Axel Nygren Ängholmsvarvet, Göteborg 1921 12.68 2.20 Torben Juul Laursen
Corinna Nordisk Krydser NK D 8 A. Witt, København C.M. Nielsen & Co. Nyk. Falster 1935 10.49 2.10 Klaus Petersen Svanemøllen
Corvina Spidsgatter S 30 Aage Utzon Petersen, Aalborg 1951 7.30 2.35

Crazy Molich One Design MOD 1 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1961 10.34 2.64

Cutty 6 m R 6 D 42 E. Wedell-Wedellsborg Nordbjærg, København 1931 10.99 1.96 Danmarks Museum for Lystsejlads
Cutty Sark * Kutter F 125 Arvid Boa Hellerup 1956 8.50 2.22 Asger Boa
Cynara Nordisk Krydser 5½ D 55 Bertil Bothén, Sverige Sverige 1934 10.80 2.08


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 3.8.2006