Bådregister K: Kajø II til Kyllingen

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
Kajø II Motorbåd
E. Wedell-Wedellsborg Dragør Bådeværft 1948 10.85 2.70

Kajsa Spidsgatter

Estland ? 1934 7.50 2.80

Kalenca Nordisk 22 m² N22

1928 9.42 2.20

Kalle II Spidsgatter
G. Berg John Madsen, Strandhuse 1937 9.00 2.75 Thomas Agerbirk
Kamika 45 m² S 45 G. Berg Viggo Hansen, Kastrup 1935 8.30 2.85

Kamma Sundbåd D Knud H. Reimers Egon Nielsen, Nakskov 1939 8.75 1.95

Kaperen Spidsgatter S 45
Hellerup Skibsværft 1918 8.10 2.61

*Karen 26 m² S 26 D 9 G. Berg F. J. Torsell, Odense 1939 6.66 2.22 Søren Møller
Karen Margrethe Spidsgatter

Holmen
11.50 3.20

Karin W-båd W 4 E. Wedell-Wedellsborg E. Nordbjærg, København 1936 9.50 1.85

Katja-Thurø Spidsgatter 45 D 1 G. Berg Thurø, Frede Lyngvig Jensen 1985 9.50 3,44

Katrine Kystkrydser KR Br. Ohlson Brødrene Martinsson, Gøteborg 1956 11.34 2.60 Henrik Jensen Rantzausminde
Keta * Spidsgatter
G. Berg Roskilde ? 1935 10.50 3.80

Kifak Nordisk Folkebåd F D 40 Nordisk konstruktion Th. F. Harder, Randers 1948 7.64 2.20

Kim Motorbåd

Snekkersten 1956 9.80 2,80

Kira Platgatter W 27 Wedell-Wedellsborg Kaa, Svendborg 1964 8.55 2.41

Kira Ingelil Knarr O D 10 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1957 9.28 2.12

Kirsten Nordisk Folkebåd F D 14 Nordisk konstruktion Aarhus Yachtværft 1947 7.64 2.20

Kismet Kragejolle
Ferdinand G. Hansen H.P. Petersen, Dyrehaven, Nyborg 1934 9.10 3.17

Kispus 30 m² F 5 G. Berg H.P. Petersen, Nyborg 1939 7.00 2.32

Kissu Østersøkrydser Delfin D 1 Erik Salander, Sverige Thurø 1929 10.20 2.47

Kiva 45 m² S 45 D 19 Aage Utzon Viggo Hansen, Kastrup 1954 8.45 2.75 Arne Pontoppidan Børrild Hellerup
Kiwi 15 m² Spidsgatter S 15 D 1 Aage Utzon Ukendt 1954 5.50 1,80

Klapmydsen II 55 m² Spidsgatter

Rudkøbing ? 1930 9.49 3,23

Klaus Spidsgatter S 30 Aage Utzon Viggo Hansen, Kastrup 1926 7.15 2.50 Ole Olsen
Klausine * Molich One Design MOD 3 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1961 10.35 2.64

Knøw Motorbåd

Ejby savværk 1952 9.92 2.55

Konkret 6 m R 6 S 17 Carl Holmstrøm Abrahamson & Søn, Gøteborg 1924 10.91 1.94

Konkurrent * A-22 Skærgårdskr. 22 D 148 Harry Becker, Sverige Rudesunds Båtvarv, Karlsborg, Sverige 1933 11.18 1.93

Kontiki Toldkrydser
Knud Olsen Præstø 1951 10.00 2.75

Kornia VI Nordisk Krydser NK D 11 Robert Jensen Viggo Hansen, Kastrup 1939 10.40 2.10

Krabat 30 m² S 30 D 16 M.S.J. Hansen Viggo Hansen, Kastrup 1935 7.20 2.40

Kraka 30 m² S 30 D 43 Aage Utzon K. Dyrskjødt, Orlogsværftet 1948 7.16 2.32

Krøsus 30 m² S 35 M.S.J. Hansen Hansen, Rønne 1945 7.30 2.30

Krydseren Kurt Nordisk Krydser NK D 34 Robert Jensen K. og C. Christiansen, Næstved 1948 10.46 2.09

Kuckuck 50 m² Seefahrtkreutzer V 44 Abeking & Rasmussen Abeking & Rasmussen, Bremen 1936 12.65 2.74

Kuling 38 m² S 38 D 13 Aage Utzon Knudsen, Jyllinge 1938 7.90 2.51 Bent Hindhede Hornbæk
Kulling II Spidsgatter D 12 J. Andersen Frederikssund 1934 7.27 2.56

Kvik II Drage D D 2 Johan Anker, Norge Nordbjærg & Mortensen ? 1929 8.90 1.95

Kyllingen Nordisk Folkebåd F D 469 Nordisk konstruktion Brandt-Møller, Chr. Kjær 1966 7.68 2.20


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 13.3.2006