Bådregister L: La Dauphine til Lydia

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
La Dauphine Havkrydser SXK 366 Tore Herlin, Sverige Kristiansstad 1962 10.26 2,66

La Mer Kings Cruiser D 240 Thor Sundén, Sverige AB Telfa, Göteborg 1963 8.75 2.20

La Mer Laurinkrydser H7 S16 Arvid Laurin Salsjöbaden, Stockholm 1962 9.70 2.90 Torben Jørgensen Rudkøbing
La Mouette Kutter
E.C. Benzon, Nykøbing F. E.C. Benzon, Nykøbing F. 1895 12.85 3.30 Frank Bøgh
La-Bergere Østersøkrydser ØK 25 Henry Rasmussen Abeking & Rasmussen, Bremen 1919 9.60 2.33

Lady Speedbåd

Nordborg Bådeværft 1968 4,40 1,60 Christian Nielsen
Lady Day 6 m R 6 D 58 Johan Anker, Norge Norge 1937 11.13 1.87 Niels Iuel-Brockdorff. Tåsinge
Laksen Drage D D 13 Johan Anker, Norge Frederikssund Skibsværft 1932 8.90 2.00

Lantana * Motorbåd

Brandt-Møller, Frederikssund 1958 9.20 2.60 Hans Ole Hansen Kalundborg
Lasse Drage D D 6 Johan Anker, Norge Pålsson Råå, Sverige 1929 8.90 1.96

Latona Spidsgatter F G. Berg
1949 8.10 2.40

Laura 30 m² RU 2 G. Berg Karl Jacobsen, Fåborg 1936 6.81 2.32

Lea * Spidsgatter
G. Berg Viggo Hansen, Kastrup 1938 6.05 2,00

Leda SSB SSB D 5 A. Witt, København
1932 9.59 2.21

Leila 38 m² S 38 D 7 Aage Utzon Havnefoged Jensen, Helsingør 1939 7.88 2.50 Morten L. Sørensen København
Leila 20 m² S 20 D 3 Aage Utzon A. Ustrup Bådeværft, Brønsodde 1934 5,78 1,97 Torben Hansen Frederiksværk
Lene Spidsgatter
G. Berg
1953 5.10 1.83 Henning Smidt Jyllinge
Lene Lene AU 1 Aage Utzon Folmer Jensens Bådebyggeri, Frederiksværk 1964 8.92
Peter Lind Jans
Leofric Lion Sloop Rød Løve Arthur Robb Chedy Lee Shipyard, Hong Kong 1965 10.70 2,70 Henrik Elo Abildgaard Lynæs
Let Kragejolle

Skovshoved 1888 6.90 2.45

Lianne Spidsgatter ORD 226 Aage Utzon Frederiksværk 1965 8.84 2.74

Liberty Kutter D 7

1939 10.72 2.30

Lila 30m² Spidsgatter
G. Berg
1938 7.40 2,40

Lilith Spidsgatter
Knud H. Reimers Knud Jensen, Helsingør 1974 10.00 2,35

Lill Nordisk Folkebåd F D 28 Nordisk konstruktion Nyborg 1947 7.64 2.20

Lill Nordisk Folkebåd F D 48 Nordisk konstruktion Nyborg 1948 7.64 2.20

Lill Peti D 11 Svend Åge Christensen Stige Ø Bådebyggeri 1964 8.62 2.30 Tor Beltov Vindeby
Lille Fri Helsingørjolle
Aage Utzon

5.54 1.96 Simon Hansen
Lille Laura 22 m² Spidsgatter S 22 D 3 G. Berg W. Jørgensen, København 1933 6.59 2.05 Jan Torp Pedersen Dragør
Line Husky


1968 8.10 2,00

Lisbeth Spidsgatter
M.S.J. Hansen Kastrup, privat 1973 5.42 2.0

Lise 38 m² S 38 D 15 Aage Utzon Knudsen, Jyllinge Bådværft 1938 7.90 2.64

Lise Spidsgatter S 38 G. Berg Brønsodde 1932 8.07 2.74

Lise Platgatter
Knud Olsen
1964 9.30 3.00

Liva Motorbåd
Ole ? Ålborg 1937 8.25 2.56 Michael Koch
Lizzie Kutter 50 Knud H. Reimers Bechmann Christensen, Kolding 1937 11.00 2.35

Lodsen Spidsgatter Lods Nr. 5 Knud A.W. Bonnesen C.H. Bonnesen, København 1899 12.10 3.00

Lola Nordisk Krydser 5½ S22 Bertil Bothén, Sverige Carl Mobuus, Gøteborg 1949 10,60 2,09

Lone Star Vampir 24 Stjerne A. Slåby Larsen H. A. Jensen, Roskilde 1966 10.61 2.68 Jens Frederiksen Stege
Louise Nordisk Folkebåd F D621 Nordisk konstruktion Sydhavnens Bådebyggeri, Horsens 1975 7.64 2.20 Erik Bjeldorf
Louise * Knarr O D 5 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1956 9.25 2.12

Lulatsch Nordisk Krydser NK D 35 E. Nilsson Odense 1947 10.80 2.08

Luna Folkebåd D 754
Brandt-Møller 1966 7.87 2.25 Niels Bauerlund Hansen Præstø
Luna Spidsgatter
Knud Olsen John Madsen, Strandhuse 1956 7.89 2.56 Mogens Krüger-Olsen
Luna VII 10 m R 10 D 11 Sophus Weber S. Weber, Gl. Hestehauge 1935 18.16 3.84 Jørgen Møller Pedersen Nyborg
Lunkeren SSA SSA D 4
Lunkebugten 1935 7,80 1,68

Lurifaks Nordisk Folkebåd F D 103 Nordisk konstruktion
1950 7.64 2.20

Lydia Ketch 40' A 88 Nordbjerg Nordbjerg, Fåborg 1920 11.89 3.00 Jan Christiansen
Lærken Sjægt L 74 Kaj Kristensen, Glyngøre Kaj Kristensen 1986 5.80 1.60 Bruno Skaarup Nykøbing Mors


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 4.8.2006