Bådregister M: M.I.S. til My

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
M.I.S. Spidsgatter F 6
Ludvig Jensen, Nyborg 1949 7.46 2.51

M/S Martha af Marbæk Motorbåd
Willy Bartoft Lollands Marine Center, Nakskov
1966 14.40 3.00
Marbæk
M/Y Clipper ** Motorbåd
Ing. Tideman. Gøteborg. 1953 12.50 3.60 Poul Kristensen
Mabuya III Knarr O D 3 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1956 9.25 2.12

Mågen Sloop

Sønderborg. 1936 7.37 1.76

Mågen Kutter Måge A. Slåby Larsen Dragør Bådeværft 1962 11.76 3.69

Maggi 26 m² 20 G. Berg Bådebygger Fuglsang, Fanø 1951 6.60 2.20

Maj Blue Peter SK 100 Knud H. Reimers Rosätra,Stokholm 1943 8.50 2.35

Maj-Britt * Nordisk Krydser NK D 20 Henry Rasmussen Henry Rasmussen, Svendborg 1945 10.66 2.08

Maja Spidsgatter L 75 G. Berg Hans Jensen, Stige Ø, Odense 1939 8.45 2.65 Willy Olsen Nyborg
Makassi Spidsgatter K 10 Brandt-Møller Frederikssund 1951 7.05


Malene 38 m² S 38 D 28 M.S.J. Hansen Carstensen, Korsør 1954 7.82 2.52 Henrik Vemb Aa Sydhavnen
Mali Kutter
Knud Olsen
1966 9.20 2.60

Malle * ONE-OFF

Kalundborg Skibs- & Bådeværft 1959 6.50 2.40

Malle Platgatter M 1
Kalundborg Skibs og Bådeværft 1959 6.50 2.40

Manoa II Østersø 6 meter H6 S28 Jack M. Iversen Sødertalje, Sverige 1962 9.53 2.21 Claus Schrøder Skovshoved
Maren Lynæsdæksbåd
Tom Jeppesen, Lynæs Tom Jeppesen, Lynæs 1978 8.13 3.10 Finn Kallehauge Svendborg
Margaret 8 m R 8 D 4 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1927 14.45 2.62

Margot Motorbåd
G. Berg Jyllinge Bådeværft 1934 9.00 2.60

Margot II Kutter S 16
Silkeborg 1954 7.62 1.82

Margrethe Nordisk Folkebåd F D 450 Nordisk konstruktion Erik Christensen, Randers 1965 7.64 2.20 Villy Kongeskov Klausen
Maria Nordisk Folkebåd F D608 Nordisk konstruktion Knud Olsen, Ebeltoft 1975 7.64 2.20 Erik Bjeldorf
Maria Amerikansk F. Folkebåd
Brandt-Møller Frederikssund 1964 8.20 2.20

Maria Spidsgatter

Kiel ? 1944 8.33 2.93

Mariane Spidsgatter SNK 8 Robert Jensen Sønderborg 1936 9.00 2.80 Keld Pedersen Ishøj Havn
Marianna Spidsgatter CA 36 Carstensen, Korsør Carstensen, Korsør 1941 7.20 2.50 Henrik Nielsen Sæby
Marianna Mäler 30 Sk. krydser M 30 S 12 Lage Eklund, Sverige Holm's Yachtværft, Gamleby 1933 11.50 2.00

Marianne 20 m² S 20 Aage Utzon Rønne, Bornholm 1949 6.00 1.98

Marianne Drage D D 39 Johan Anker, Norge H. Henningsen, Rantzauzminde 1937 8.90 1.96

Marie 20 m² S 20 D 19

1955 6.08 1.86

Marie 26 m²
M.S.J. Hansen
1958 7.00 2.20

Marina 45 m² S 45 D 5 Aage Utzon Tønnesen, Middelfart 1935 8.40 2.75

Marita * Spidsgatter
Emanuel Mortensen Emanuel Mortensen, Fejø 1935 8.40 2.80 Birthe Mariat
Marlene Spidsgatter
Marinus Møller, Skælskør Ring-Andersen, Svendborg 1938 10.00 3.70

Mars KDY Juniorbåd J 38 Erik Salander, Sverige Århus 1938 5.70 1.75

Marsk Nordisk Krydser NK D 45 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1953 10.38 2.13 Elisabeth og Ole Wedel Hundested
Martha 38 m2
M.S.J. Hansen Kastrup 1952 7,90 2,51

Mary Lynæs 26 1 Tom Jeppesen, Lynæs Tom Jeppesen, Lynæs 1975 7.85 3.10

Mary-Ann Swell SW II Knud H. Reimers H.P. Petersen, Nyborg 1956 7.65 2.35

Mary-Ann Kragejolle

Orlogsværftet 1880. 8.39 2.83

Mascot Måge 9 Alfred Benzon

8.70 2.00

Maud Kutter D 370 Ingeniør, Johannes Kragh Vilhelm Hansen,Middelfart 1930 8.17 2.15

MauMing Kutter
B Lope Glamsbjerg 1999 7,20 3,27

Mejt Skærgårdskrydser
Albert anderson Löftholmsvaerftet, Stockholm 1911 15.75 3.10 Flemming Martinsen Hobrog Værft
Merlin * Int. 5 meter 5 D 30 B. Børresen, Vejle B. Børresen, Vejle 1946 8.70 1.90

Mette Chalup

Holmen, København 1936
2.20

Mette Bæltbåd
Eft. opmåling af Chr. Nielsen Ebbes Bådebyggeri, Marstal 1976 8.10 2,77

Mette Vons KDY Juniorbåd J 72 Erik Salander, Sverige
1943 5.70 1.75

Michaela Blue Peter S 137 Knud H. Reimers Vaddø, Stokholm 1949 8.35 2.40 Per A. Jørgensen Kastrup
Mieke 40 m² Seefahrtkreutzer
Fr. Staak, Lübeck Fr. Staak 1949 9.17 2.59

Mikkeline * 26 m² S 3 G. Berg Jans, Dragør 1924 6.71 2.09

Mimi * 7 m R A 103 V.v. Hacht V.v. Hacht, Hamborg 1911 10.80 2.01 Peter Trab
Minus Nordisk Folkebåd F D 163 Nordisk konstruktion Jørgensen og Christensen, Helsingør 1951 7.64 2.20

Mira * Drage D D 9 Johan Anker, Norge Frem 1932 8.95 1.95

Miranda Nordisk Folkebåd F D 127 Nordisk konstruktion Isaack Bådebyggeri, Okseø 1952 7.64 2.20

Mistral 75 m² N-båd N 17 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1916 11.56 2.45 Jens J. Demant
Mita 26 m² S 26 D 4 G. Berg Krog og Pedersen København 1936 6.65 2.28 Michael Frellsen Roskilde
Moby Dick Motorbåd
Linge Bandholm, Knud Olsen 1968 13.76 3.76

Mofle Nordisk Folkebåd D139 Nordisk konstruktion Randers, Privat 1961 7.80
Børge Birkmose
Mojn Nordisk Folkebåd FD 366 Nordisk konstruktion Hans P. Hansen, Sønderb. gl. Værft 1963 7.64 2.20

Molly Nordisk Folkebåd D 779 Nordisk konstruktion Brandt-Møller 1979 7.68 2.20

Molly Hawk Nordisk Folkebåd F D 322 Nordisk konstruktion Monte Jakobsen, Køge 1963 7.68 2.20

Mon Ami Måge
Alfred Benzon Kerteminde ? 1934 8.80 1.95

Monique* Fantasi 32-Havkrydser DEN 1 Rod Stevens Brdr.Jacobsen, Gøteborg Sverige 1966 9.50 2.78 Flemming Brandt Nyborg
Monsunen 26 m²
G. Berg
? 6.65 2.28

Mor Sigbrit Motorbåd

Struer 1972 37"


Morild Spidsgatter 45 G. Berg M.R.Mortensen, Frederikshavn 1942 8.29 2.70

Mukkeduus Nordisk Folkebåd F D592 Nordisk konstruktion Niels Carlsen, Neksø 1974 7.64 2.20 Allan Carlsen Vallensbæk
Mulle 30 m² S 30 D 29 M.S.J. Hansen Godtfred Jørgensen, København 1941 7,20 2.32

Muller Jagt
Kiersgaard / Madsen M. Kiersgaard, Troense 1977 9.75 3.00

My 30 m² S 30 D 39 Aage Utzon B. Groth Hansen, Næstved Bådev. 1948 7.19 2.36 Mogens Wøhliche


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 4.8.2006