Bådregister O og P: O D 33 til Pust

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
O D 33 Knarr O D 33 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen 1962 9.28 2.12 Thor Christensen Kalvehave
Obelix Kutter


1920 11.00 2.25

Octavia Kragejolle

Aage Walsted/Ejer 1980 7.59 2.60

Odysseus Swell 6 Knud H. Reimers Århus 1960 7,80 2,30 Johannes Lassen Århus
Ohøj Spidsgatter F O 7 G. Berg Bogense 1938 8.00 2.75

Ohøj Kutter D 2 Wilke, Kiel Wilke, Kiel 1920 10.06 2.30

Oldie Spidsgatter G S 26 G. Berg
1934 6.50 2.22

Oline Sana båd
Erik Salander, Sverige Middelfart 1948 10.35 2.40 Gunnar Andersen Odense
Oline Spidsgatter S 26 Aage Utzon Aage Poulsen, Kolding 1939 6.71 2,16 Jørn Hjorth Kalvehave
Oline II Halberg P-28 P 28 Harry Halberg AB H. Halbergs Varvindustri, Ellös 1965 8.61 2,35

Onkel Danny Nordisk Folkebåd F D 496 Nordisk konstruktion Poul Wilckens Silkeborg 1967 7.64 2.20 Svend Erik Sokkelund
Osprey Nordisk Folkebåd F D 316 Nordisk konstruktion Th. Lind, Middelfart 1961 7.64 2.20

Osten Platgatter

Kaj Drent, Fakse Ladeplads 1972 5.50 2.10

Oui Oui 6 m R 6 D 15 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1922 10,73 1,85 Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub Svanemøllen
Påfuglen Nordisk Folkebåd F D 59 Nordisk konstruktion B. Børresen, Vejle 1948 7.68 2.20 Gunnar Kristensen Falsled
Pan * Spidsgatter R 13 G. Berg Brdr. Michaelen, Sønderborg 1922 8.07 2.50

Pan II ** Spidsgatter F 35 Chr. Michaelsen Sønderborg 1937 7.53 2.42 Carl Aage Gerhardt
Pap Nimbus 26 42 Bjørn Olsen Skagen Selvbygget 1962 8.00 2.00

Passat 30 m² S 30 D 1 G. Berg Horsens 1931 7.16 2.40

Passat Spidsgatter S 30 G. Berg Borghegns Bådeværft, København 1952 7.25 2.32 Bo Knattrup Horsens
Passat Springer V 6 M.S.J. Hansen Aashøj pr. Køge.L. Rasmussen 1951 8.00 2,40 Michael Christensen Fåborg
Patricia Lene AU D11 Aage Utzon Ashøj Bådeværft, Køge 1967 8.84 2,84 Jørn Berg Stubbekøbing
Pax Motorbåd

Århus Skibsværft. Schrøder/Nielsen 1940 10.70 2.70

Peggy 8 m R
William Fife, England William Fife, England 1916 12.50 2.60

Pelle Spidsgatter 30 m² G 39 Aage Utzon Fredericia 1939 7.15 2.25

Pepita Terne T D 8 Alfred Benzon "Forkert Jensen" i Roskilde 1922 9.10 2.25

Pepita * Spidsgatter A 55 G. Berg M. Møller, Skælskør 1935 10.80 3.20 Jørgen Jørgensen Kastrup
Perk Spidsgatter Ø 11 Robert Jensen Isaack, Okseøerne 1945 7.40 2.10

Perle Nordisk Folkebåd F D 429 Nordisk konstruktion Brandt-Møller, Frederikssund 1963 7.68 2.20

Perlen Motorbåd
Furuholm
1959 11.00 3.00

Pernille Strandbykrydser
Ole Nielsen, Strandby Ålborg 1961 7.97 2.30 Mikael Klausholm
Pernille Sloop 30 OR D 153 Bjarne Aas, Norge A. Walsted Bådeværft, Thurø 1969 9.52 2.80

Peti * Peti D 1 Svend Åge Christensen Stige Ø Bådebyggeri 1959 8.62 2.30 Lars H. Dideriksen Svanemøllen
Phyrus Corsair 28
A. Slåby Larsen Linds 1961 8.96 2,70 Eva og John Nielsen
Pia Knarr O D 21 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1960 9.28 2.12

Pigen Spidsgatter
O. Jeppesen Frederikssund 1938 5.75 2.17

Pil Sana båd D 40 Erik Salander, Sverige Middelfart 1948 10.30 2.40

Pilard Springer D1 M.S.J. Hansen
1949 8.00 2,40 Jens Vexø Vedbæk
Pinafore Corsair SR CS D 1 A. Slåby Larsen Martin Nielsen, Aalborg 1959 8.55 2.70

Pingvinen Spidsgatter
G. Berg John Madsen, Strandhuse 1949 7.50 2.75 Kirsten Lund Skovshoved
Pirana Platgatter L 52
Strandby Bådbyggeri 1957 8.52 2.42

Piraya 7 m KR G 137 Henry Rasmussen Abeking & Rasmussen, Lemwerder 1940 10.33 2.65

Pløk Knarr O D 13 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1958 9.28 2.21 Herluf Petersen
Pollux Seniorbåd S J D 1 O. W. Dahlstrøm Hillerød 1962 6.48 1.86

Polyt KDY Juniorbåd J 129 Erik Salander, Sverige B. Børresen, Vejle 1945 5.70 1.75

Pondus Motorsejler
Ernst Mortensen Marius Møller, Skelskør 1967 8.80 2.90 Henning Lüchow Staun
Porse III Kragejolle


1920 9.60 2.80

Portos Springer
M. S. J. Hansen
Kastrup 8.00 2.40 Peder Frederik Jensen m.fl.
Poseidon Kutter OR 1080 G. Berg Andersen, Svendborg 1938 10.53 2.81

Prinsessen Princess D 1 Bjarne Aas, Norge Norge 1967 8.12 1.96

Priscilla * Kutter K 30 M.S.J. Hansen B & W, Refshaleøen 1949 9.00 2.00

Puk Platgatter

Rudkøbing 1927 4.90 1.90 Finn Johannessen Holbæk Marina
Puk Halvdæksbåd
S. Bach Pedersen Randers Yachtværft 1936 7.88 2.26

Puk Spidsgatter
Vennecke, Stege Vennecke, Stege 1935 8.13 2.87

Puk Måge 6 Alfred Benzon Jac. Svendsen, Refshaleøen 1911 8.72 2.00

Puk Knarr O D 39 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1963 9.28 2.12

Pust II 30 m² S 30 D 32 Aage Utzon Chr. Johansson, Hobro Værft 1944 7,15 2,28


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 3.8.2006