Bådregister S: Sabina til Syv

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
Sabina Bandholm 23
Knud Olsen Bandholm 1968 8.00 2,30

Sabine Peti D 6 Svend Åge Christensen Stige Ø Bådebyggeri 1964 8.62 2.30

Sabrina Kutter FS 11

1905 7.90 2.20

Sabrina-H * Havkrydser Y 11 E. Vind-Hansen Viggo Hansen, Kastrup 1954 10.60 2,75 Jonny Andersen
Særimmer Nordisk Folkebåd F D 359 Nordisk konstruktion Brdr. Nipper, Skagen 1962 7.64 2.20

Safir * Wampire 24 W 24 D 1 A. Slåby Larsen K. Thomsen, Kalundborg 1959 10.67 2.80

Saga 38 m² S 38 D 21 Aage Utzon H. Gehring, Marstal 1943 7.82 2.57 Tom Andersen
Saga II ** Spidsgatter
M.S.J. Hansen Søby, Ærø 1937 8.90 2.65

Sakki Nordisk Sejlkutter N 24
Svendborg 1936 8.00 1,95 Christian Nielsen L. Vedbølvej 2
Samantha Platgatter F 24 Willy Pedersen Greve Strand 1955 7.65 2.25 Rory Patrick Dunne Sydhavnen, København
Samba Nordisk 22 m² N 22 D 14 Gustav Estlander Sverige 1929 9.28 2.11

Samoa Havkrydser RJ 2 Robert Jensen Knudsen, Jyllinge 1948 9.75 2.48 Per Schliemann Nivå
Sara Ålekvase
Hasle 1951 9.00 3,00 Erik Christensen Voerså
Sara Kutter
Dyreborg 1973 9.20 3,25

Savage Rose IV Mäler 25 M 25 D 40
Schelinvarvet, Kungsör 1951 10,01 2,10

Saxon Kutter A 46 Vilhelm Hansen Ulriksen, Middelfart 1946 9.65 2.10 Simon Hansen
Scherzo Nordisk Folkebåd F D 506 Nordisk konstruktion Th. Lind, Middelfart 1967 7.65 2.20 Jørgen Christian Heidemann Falsled
Sea Falconet Kutter
Harrison Butler, England Harry Feldham, Portsmouth, England 1938 9.25 2.90

Sea Rapsody Havkrydser
J. D. Calder Bdr. Nunn, Waldringfield, Suffolk U.K. 1955 9.26 2.45

Seal * Motorbåd
A. Petterson, Stockholm E. Nordbjærg, København 1935 13.00 2.57

Sekita 45 m² S 45 D 18 Aage Utzon H.P. Petersen & Søn, Nyborg 1948 8.41 2.79

Sekita Nordisk Krydser NK D 2 Gustav Estlander Franz Mello, Hamburg 1930 10.67 2.07

Selene Kosterbåd SK 226 J. Pålson, Sverige Pålsons Varv, Sverige 1938 7.60 2.65

Selma III ** Motorbåd
Schrøder Nielsen Århus Skibsværft 1953 10.50 2.60 Jørn Olsen Vejle
Sereca Skaw 26 KR S/O 79 Ejnar Olsson Brdr. Olsson, Kungsviken 1965 7.90 2.36 Henning Niss
Shamrock Spidsgatter SH S 55 Aage Utzon Ålborg 1919 9.26 2.72

Shansri-la Ketch BM 36 Brandt-Møller Brandt-Møller, Jægerspris 1970 10.75 3.40 Jeppe Sonne Marbæk
Shanty Nordisk Folkebåd F D 543 Nordisk konstruktion Poul Wilkens, Silkeborg 1969 7.64 2.20

Shanty Platgatter A 75 Ole Nielsen K.A.S. af Eilif Juel-Andersen 1959 8.50 2.63

Sidse Seefahrtkreutzer V 30 6 Erik Salander ?, Sverige K. Vertens Winning, Tyskland 1939 10.40 2.38

Siesta SSA SSA D 16 A. Witt, København Madsen, Strandhuse 1937 7.78 1.89

Sif 26 m² S S 19 Aage Utzon Emil Hansen, Odense 1938 6,68 2,20

Siff Nordisk Folkebåd F G 145 Nordisk konstruktion Tyskland 1964 7.64 2.26

Sigrun Nordisk Krydser 5½ D56 Jac M. Iversen, Sverige Bröderna Eriksson, Strängnäs 1951 10,85 2,10 Jan Eli Gravad Andersen Køge
Sigyn Spidsgatter A 4 J. Svendsen K. Jensen, Roskilde 1946 7.53 2.64 Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub Svanemøllen
Silvana Nordisk Krydser NK D 19 Knud H. Reimers Have i Hvidovre 1952 10.60 2.09

Silver 30 m² S 30 G. Berg Carl Andersen, Fåborg 1932 7.20 2.44

Simona Kragejolle D 13
H. P. Petersen, Nyborg 1928 8.30 2,85

Sinbad Kreutzeryacht Danebromr. Max Oertz. Deutsche Werke, Kiel 1931 16,20 4.0 Jegvan Åkerstøm Struer
Sindbad II * Yawl
A. V. Lindholm Engelhardt 1919 12.50 2.80 Steffen Helmuth Svanemøllen
Sirius Nordisk Folkebåd F D 484 Nordisk konstruktion Åshøj Værft 1967 7.64 2.20 Willy Poulsen Snekkersten
Sirius Int. 5 meter D 56 Jac M. Iversen, Sverige Sønderhamn, Sverige 1937 9.37 1.20

Sirocco B-22 Skærgårdskr. B 22 D 2
Ålborg 1938 9.85 1.98

Sirocco B-22 Skærgårdskr. S 13 Harry Becker, Sverige Ivar William, Motala 1935 10,52 2,05

Sirocco II Nordisk Folkebåd F D 482 Nordisk konstruktion Rävenäs Stillingsön, Sverige 1966 7.62 2.20

Skarven Platgatter
Ole Nielsen KAS Bådeplads 1958 8.01 2.35

Skarven ** 45 m² S 45 D 3 M.S.J. Hansen K.Thomsen, Kalundborg 1935 8.75 2.85 Erik Vrønding Nielsen
Skjald Spidsgatter EX 38 Aage Utzon
1947 8.00 2.62 Per Halberg
Skjold* Spidsgatter
G. Berg K. Lund, Kalundborg 1934 6.77 2.37 Thea Jensen og Per Holst Marstal
Skjold Motorbåd
N. Henriksen, Rantzausminde
1930 7.00 2.50

Skjoldungen * Nordisk Krydser NK D 44 M.S.J. Hansen Ejnar Olsen, Kastrup 1950 10.55 2.12

Skoal 38 m² KC 1 Aage Utzon Kai Schwartz, København 1939 7.90 2.56

Skovser Nordisk Folkebåd F D9 Nordisk konstruktion Århus Yachtværft 1946 7.64 2.20 Erik Bjeldorf
Skugvur Kragejolle
? 6.50 2,15

Skum Spidsgatter K 26 G. Berg Århus 1938 6.28 2.23 Else Hansen
Skum 30 m² Skærgkr. 30 D 49 Karl-Einar Sjögren Harry Persson, Sverige 1932 12.78 2.07

Slendrian Platgatter W 1 ? Wedell-Wedellsborg

8.50 2.36 Peter Larsen Svanemøllen
Smalhans Skærgårdskrydser D 33

1937 9.47 1.80

Smaug Drage D D 229 Johan Anker, Norge Bjarne Aas, Norge 1962 8.90 1.95 Søren E. Jensen Roskilde
Smut * Drage D G 36 Johan Anker, Norge Franz Mello, Hamburg 1936 8.90 1.97

Snækken 45 m² V_5 Tage Blum Frimodt Nielsen, Lynæs 1935 8.41 2.89

Snarken Blue Peter
Knud H. Reimers H. P. Petersen, Nyborg 1948 8.55 2,30

Snarken Kutter A 95 S. Svendsen, Kastrup S. Svendsen, Kastrup 1912 9.20 2.23

Snarken Platgatter
Erik Salander, Sverige Theil Nielsen, Nyborg 1949 10.01 2.73

Snipa * Tumlar K 38 Knud H. Reimers Oslo 1947 8.00 1.80 Ole Horsbøl Svanemøllen
Snipe 10,5 m. Cruiser-Rac. 10,5 CR D 1 Bjarne Aas, Norge Poul Molich, Hundested 1952 16.25 3.30

Snuller * 30 m² S 30 D 34 Aage Utzon Svendsen & Sandersen, Kbh. 1947 7.22 2.26 Kim Düwer
Snup Kutter
A. Witt, København Kolding 1916 7.42 1.92

Søbjørn II Spidsgatter F 4
John Madsen, Strandhuse 1939 7.48 2.54 Gunner Dahlgaard Vordingborg
Sødmælk Nordborg Sejljolle 15 D 121 Ugo von Segebaden, Sverige Nordborg Bådebyggeri 1967 4,50 1,70

Søfuglen Motorbåd


1933

Philip Morgan-Fisher
Søfuglen II Yawl FD 5
Tyskland ? 1937 10.50 2.80

Sol Nordisk Folkebåd F D 495 Nordisk konstruktion Poul Wilkens, Silkeborg 1966 7.64 2.20

Sol-glimt Dansk jagt
Knud E. Hansen Michalsens bådbyggeri / selvbygget 1979 16.40 3.75

Solo Måge 14 Alfred Benzon Brdr. Nielsen, Skovshoved 1918 8.70 2.00

Solo Swell 2
Knud H. Reimers Sverige 1954 7,85 2,35 Knud Erik Jensen Hvalpsund
Solon Kutter K 22
A. Walsted Bådeværft, Thurø 1947 7.66 1.94

Søløven 26 m² S 26 D 5 M.S.J. Hansen Viggo Hansen, Kastrup 1937 6,70 2,25

Sølve Sejlkutter
E. Vind-Hansen K. Heller, Kastrup 1955 10.65 2,48 Ole Toft Jacobsen Rungsted
Solveig Nordisk Krydser NK D 38 Knud H. Reimers Humlebæk 1948 10.30 2.10

Sonja Spidsgatter

Assens 1923 7.00 2,39

Sophie Kosterbåd 305 Folke Seldén, Sverige J.H. Seldén, Orust, Sverige 1915 7.50 2.90

Sortskulen Spidsgatter S 30 G. Berg
1930 7.50 2.70 Ole Kastholm Roskilde
Søs 26 m²
Aage Utzon Lind, Middelfart 1952 6.73 2.24

Spes Spidsgatter SS 15 G. Berg Sundby Sejlforening 1950 6.50 2.00

Spos Kutter A 12
Finland 1929 10.76 2.28

Spray * Frederikssundjolle SVA 30
Julius Poulsen, Frederikssund 1900 7.20 2.80 Helge Møller Svendborg
Springeren * 30 m² S 30 D 47 Aage Utzon H.C. Steffensen, Helsingør 1953 7.15 2.32 Martin Stockholm
Springeren Nordisk Krydser O 44 Knud H. Reimers Næstved 1943 10.02 2.03

Stampe Arctic Balitic AB
Rostock 1967 8.88 2.20 Dorthe Jensen Fjellebroen
Star III 7 m R 7 D 5 Werner Hansen Københavns Flydedok 1914 12.36 1.98 Ken Zier Jørgensen Ebeltoft
Star VI 6 m R 6 D 20 O. W. Dahlstrøm Kbh. Yacht & Motorbådsværft 1924 10.63


Stella * Kutter L 72
Ålborg Baadeværft 1938 9.60 2.10

Stella Spidsgatter HV 1
Roskilde 1923 11.00 2.86

Sterna II * Spidsgatter
G. Berg Jens Ewald Andersen, Hobro 1949 7.75 2.50

Stormalong Yawl 201 Rolf Winslow New Rochelle, connd. USA 1931 14.50 3.30

Stormsvalen Spidsgatter S 1 G. Berg / H. P. Jensen H. P. Jensens, Lundby, Tåsinge 1923 7.80 2,60

Strathendrick * 7 m R 7 D 4 Wm. Fife, England Wm. Fife, Fairlie 1913 11.56 2.00 Palle Andersen Kerteminde
Strepto KDY Juniorbåd J 132 Erik Salander, Sverige Kastrup 1949 5.70 1.75

Styrbjørn Knarr O D 50 Erling L. Kristoffersen, Norge B. Børresen, Vejle 1966 9.28 2.14

Styrbjørn Tumlar T 22 Knud H. Reimers Århus Bådebyggeri 1952 9.60 2.00

Suki 30 m² S 30 D 30 G. Berg Sundby? 1938 7.30 2.45

Sulejma Kutter
Alfred Benzon Kastrup Bådebyggeri 1926 8.70 2.10 Frederik Harboe
Sundet Spidsgatter S 5 G. Berg
1946 7.34 2.50 Sejlklubben Sundet
Sus Juniorbåd
Erik Salander, Sverige Smørum 1975 5.70 1.75 Hans Baastrup Jensen
Sus 38 m² S 38 D 2 M.S.J. Hansen Benny Selvyn,Dragør 1982 7.25 2.60 Benny Selvyn
Sus Kutter A 63 Jacob Iversen Danielsen, Ålborg 1945 9.62 2.10 Benny Wulff Nielsen
Sus III Nordisk Folkebåd F D 602 Nordisk konstruktion Hovmark, Thisted 1972 7,63 2,20 Gunnar Danielsen Aalborg
Susan 4 m 4 D 5 E. Reimers ? Jensen & Søn, Roskilde 1945 6.53 1.54

Susan * 30 m² S 30 Aage Utzon C.B. Andersen, København 1948 7.15 2.28 Lars Esben Hansen Assens
Susan Nordisk Folkebåd F D 73 Nordisk konstruktion Hornbæk Bådebyggeri 1949 7.64 2.20

Susan * Spidsgatter
Henry Rasmussen Gl. Hestehave, Svendborg 1945 8.12 2.45 Peter Lorin Rasmussen Hou
Susi 30 m²
M.S.J. Hansen Horsens Bådebyggeri 1933 7.20 2.38 Wolf Rudiger Kuhnke
Sussi II Motorbåd

Svendborg 1956 9.70 2.70

Suzanne Nordisk Krydser NK D 25 Robert Jensen Hansen, Århus 1948 10.45 2.10 Erik Mogensen
Suzanne 9 meter LN Johan Anker, Norge Anker & Jensen, Asker, Norge 1908 14.00 3.05

Svanen Kragejolle

Bornholm 1919
2.75

Svanen Platgatter F 33 Wedell-Wedellsborg John Madsen, Strandhuse 1953 8.00 2.38 Jacob Heuseler København
Svava Spidsgatter
Aage Utzon E. Pedersen, Esbjerg 1936 7.19 2.29

Svea Nordisk Krydser NK D 18 A. Slåby Larsen Sundby 1945 10.55 2.12 Martin Hamborg
Svend VI SSA SSA D 8 Jens Svendsen Svend Svendsen, København 1924 7.80 1.95

Sverre 12 m R
William Fife jr. Neglingevarvet, Stockholm 1911 19.40 3.50

Svip 30 m²
G. Berg Poulsen, Bogense 1932 6.50 2.45 Danmarks Museum for Lystsejlads
Swell * Swell Swell Knud H. Reimers Kroghs Bådeværft, København 1950 7.74 2.22

Swift ** Kutter SS 55 Ing. Svendsen Svendsen, Kastrup 1918 12.80 2.72 H. C. Smedegaard
Syv SSB SSB D 7 A. Witt, København Bdr. Nielsen, Nykøbing F. 1931 9.60 2.20


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 3.5.2006