Bådregister T: Tabea til Typhon

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
Tabea 40 m² Skærgkr. 40 G 1 Johan Anker, Norge A/B Soon Slip & Båtbyggeri, Oslo 1920 14.40 2.00

Tahoo Nordisk Folkebåd F D 236 Nordisk konstruktion J. Møller Jensen, Hobro 1957 7.64 2.20 John Rauth Knudsen Århus
Taja Spejlgatter
Skjold Jensen Jacob Jensen, Kbh 1968 8.70 2.50

Tamarack Sundbåd D 3 Knud H. Reimers Egon Nielsen, Nakskov 1939 8.75 1.85

Tandra II Spidsgatter S 33 G. Berg H. Villumsens Bådebyggeri, Holbæk 1938 7.53 2.39 Lars Hansen m.fl. Holbæk
Tandra III * Spidsgatter S 55 G. Berg H. Villumsen, Holbæk 1943 10.40 3.10

Tanee Kutter F 6 A. Witt, København Viggo Hansen, Kastrup 1934 8.98 2.28 Bertil Schyberg Svanemøllen
Tao 500 kvadratfod 500 D 3 Knud H. Reimers Dragør 1943 13.10 2.60

Tar Terne SS 50 Alfred Benzon Brdr. Nielsen, Skovshoved 1900 9.02 2.25

Tarzan SSA D 15 O. W. Dahlstrøm Hans Møller, Bogense 1940 7.80 1.93 Olav Kolbu
Tat Spidsgatter K 11 G. Berg Skælskør 1925 7.80 2.76 Finn Wiberg-Jørgensen
Tatjana Viking
Bjarne Aas, Norge
1950 9.50 2.01

Tectona Spidsgatter
Folke Seldén, Sverige Börjesson, Kungsbacka, Sverige 1922 6.60 2.67 Jørgen Hoeck
Teisten
Spidsgatter
G. Berg Priis Sørensen,Glyngøre 1948 6.58 2,45 Egon Rasmussen Ommel
Tejsten Östersjö sexa
Kvanström, Finland H.P. Petersen Bådeværft, Nyborg 1954 8.05 2.21 Jens Nørgård Petersen
Tejsten Lynæsbåd
Tom Jeppesen, Lynæs Tom Jeppesen, Lynæs 1976 8.10 3.12

Tejsten Motorbåd
? Kbh. Yacht- og Motorbådsværft 1946 17.00 4.15

Tekla 20 m² Spidsgatter
G. Berg ?
? 6.30 2,10

Telos * Frederikssund jolle 23 Ole Jensen Ole Jensen, Frederikssund 1909 6.20 2.45 Michael Wern Margreteholmhavn
Ternen Kutter (måge-type)

B. Jørgensen, Thurø 1940 7.85 2,03

Ternen Motorsnekke

Korsør af pensioneret sømand 1969 8.45 2,60

Tertia 7 m R
A. Lindholm Høyberg & Weiss, København 1910 11.14 2.13

Tesla Spidsgatter D 26 G. Berg V. Jensen, Odense 1927 6.15 2.11

Tessa Nordisk Krydser NK D 37 M.S.J. Hansen Johs. V.H. Madsen, Odense 1950 10.48 2.10

Thalatta 30 m² S 30 M.S.J. Hansen Amatørbygget i Aalborg 1966 7.00 2.40

Thalatta Yawl
A. Slåby Larsen Kober, Nyborg 1960 10.67 2.70

Thaleia Spidsgatter

Kiel
8.10 2,60

Thine * 15 m² Spidsgatter SA 17 G. Berg Marinus Møller, Skælskør 1936 5.00 1.75

Thogi 12 m. Cruiser-Racer OR D 999 Bjarne Aas, Norge Poul Molich, Hundested 1953 17.95 3.75

Thop Nordisk Folkebåd F D 288 Nordisk konstruktion Brandt Møller, Frederikssund 1960 7.64 2.20

Thor Dæksbåd
Carl L. Jacobsen Carl L. Jacobsen, Snekkersten
9.09 3.03

Thora 26 m² S 26 D 18 Aage Utzon Emil Johansen, Esbjerg 1949 6.68 2.20

Tibato Juniorbåd J 296 Erik Salander, Sverige Ove Kaae, Svendborg 1964 5.70 1,75

Tiki Nordisk Folkebåd
Nordisk konstruktion Viggo Asmussen, Troense 1950 7.64 2.20 Morten Smed Lynetten
Tina Drage D D 11 Johan Anker, Norge Norge 1936 8.90 1.95

Tina Motorbåd
Knud H. Reimers Århus 1958 9.80 2.80

Tiro 38 m²
M.S.J. Hansen Bandholm, Overbetjent Petersen 1957 7.66 2.54

Tjaldur * Spidsgatter A 25 Carstensen, Korsør Carstensen, Korsør 1948 6.59 2.64

Tjaldur 26 m² S 26 D 7 Aage Utzon Petersen, Assens 1936 6.68 2,16 Lauritz Thy Hjarbæk
Tjalfe Spidsgatter S 50 D 1 G. Berg H.P. Petersen, Nyborg 1938 8.51 2.80 Søren Noe-Nygaard Kaløvig
Tjandi Springer V 8 M.S.J. Hansen Aarshøj pr. Køge, L. Rasmussen 1952 8.00 2.40 Søren Walling Odense
Toke Vertens krydser 2 Fritz Vertens Winning, Slesvig 1933 9.52 2.05

Tökk Spidsgatter SE 1 Aage Utzon Krogh, København 1953 7.12 2.01

Tordenskjold 36 ft Kanalkrydser C 22 G.L. Watson, England Plymouth, England 1910 10.95 2.52

Torquay KDY Juniorbåd J 141 Erik Salander, Sverige Fr. Sunds Yachtværft 1949 5.70 1.75 Finn Petersen Bønnerup strand
Torsdag W-båd W 15 E. Wedell-Wedellsborg B. Børresen, Vejle 1939 9.50 1.85

Tøsen Lynæsjolle
Tom Jeppesen, Lynæs Tom Jeppesen, Lynæs 1981 6.30 2,65

TOTO * Motorbåd
Harris Weber & F.G. Hansen S. Weber, Gl. Hestehauge 1938 12.47 3.44

Tove Husky Den H5
Nold, Næstved 1963 7.75 2.35 Lars Brejnberg Ebeltoft Trafikhavn
Tovei Kragejolle
H.P. Petersen Petersen, Dyrehaven, Nyborg 1926 8.20 2.85

Toy II Molich One Design MOD 4 Poul Molich Poul Molich, Hundested 1962 10.39 2.65 Henrik Stolt Rasmussen
Toya 30 m² S 30 D 50 Aage Utzon Per Sundgren, Hvidovre 1963 7.15 2.28 Geert Bilhønder Stege
Trio * Mäler 30 Sk. krydser M 30 D 51 Lage Eklund, Sverige Nils og Bror Møller, Linkøbing 1940 11.50 2.06 Lars Schaldemose København
Triton Chalup



8.60 2.00 Yachtklubben Furesøen Furesøen
Triton Kutter 1 Jakob Svendsen Refshaleøen, København 1911 9.48 2.20

Triton III* Havkrydser Y 1 Jac M. Iversen, Sverige Carl Andersen, Fåborg 1938 15.06 3.42

Trold * Øresundskrydser F 13 Robert Jensen Frem's bådeplads, København 1948 9.25 2.20 Marc Goethals Veere, Holland
Tulle Motorbåd

Sørensen og Dyrskyøt 1963 7.86 2.56 Jurgen Stengler Århus
Tumleren 30 m² S 30 D 27 G. Berg M. Andersen, Odense 1937 7.22 2.48

Tumleren 19½ m² Spidsgatter A 155 Sigurd Herbern, Norge Norge 1950 8.00 1.80

Tumleren W-båd W 5 E. Wedell-Wedellsborg E. Nordbjærg, København 1936 9.50 1.85

Tumleren Motorbåd

Gunnar Radmer, Holbæk 1936 10.20 2.29

Tuscha 15 m² X 13 A. Witt, København Svendborg 1944 6.55 1.75

Tut Kragejolle TUT Kommandør Bonnesen, KDY Svendsen, Kastrup 1902 7.05 2.27

Tut 30 m² S 30 D 19 Aage Utzon Jeppesen, Frederikssund 1936 7.17 2.32 Allan Schmidt Stege
Tut 15 m² Nat. klasse F 15 Robert Jensen Peter & Bernh. Hansen, Frem, Kbh. 1947 8.50 1.46

Typhon* 30 m² S 30 D 33 Aage Utzon John Madsen, Strandhuse Svendborg 1945 7.15 2.32


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 3.8.2006