Bådregister UXYZÖØ Ulla til Örnungen

Bådnavn Type Sejlmk. Konstruktør Byggested Byggeår Loa. Br. Ejer Hjemsted
Ulla Spidsgatter
Carl Jensen Nyborg Skibsværft 1919 8.22 2.92 Tim Jørgensen
Ulla af Fåborg 38 m² X 12 M.S.J. Hansen K. Thomsen, Kalundborg 1940 7.85 2.65

Unda 8 m R 8 Werner Hansen Brdr. Nielsen, Skovshoved 1914 12.50 2.20

Undine KR 8 116 Engelsk kunstruktion 1910 Grönwold / Abeking & Rasmussen 1932 12.30 2,73 Povl Aksel Madsen Ærøskøbing
Ursa Spidsgatter S 45 G. Berg Carl Andersen, Fåborg 1933 8.42 2.82

Utopia Kutter


1913 9.75 2.50

Vagabond Spidsgatter
Aage Utzon
1936 9.25 2.90

Vagant 45 m² S 45 D 9 Aage Utzon Aarhus Yachtværft 1936 8.50 2.80

Vahine Måge 28 Alfred Benzon Jac. Svendsen, Refshaleøen 1911 8.70 2.05

Valborg Husky H D 10
Næstved 1964 7.83 2,34

Valhalla KDY Juniorbåd (omb.) L 71 Erik Salander, Sverige
? 6,50 2,02

Valoia Spidsgatter D G. Berg Kbh. Yacht & Motorbådsværft 1945 8.80 2.95 Preben Nielsen Aabenraa
Vata Spidsgatter K 9 Knud & Bjørn Olsen Præstø bådeværft 1942 8.30 2.42 Per Thode
Vayu Nordisk Krydser NK D 30 M.S.J. Hansen N. Nielsen, Odense 1948 10.48 2.10

Veb 7 m R K 1 Werner Hansen Brdr. Nielsen, Skovshoved 1913 11.26 2.06 Danmarks Museum for Lystsejlads
Vega Nordisk Folkebåd F D 202 Nordisk konstruktion B. Børresen, Vejle 1954 7.64 2.20 Egon Rasmussen Ommel
Vega Motorsejler
K. Reimers m.fl. , Sverige Henry Søgård, Århus 1965 9.00 3.05

Vensholm Spidsgatter D 63 Karl Nielsen C. M. Nielsen & Co, Nyk. Falster 1922 7.85 2,60 Torben Jacobsen Nyborg
Ventus Sprydstagsjolle

Kastrup 1949 5.00 1.72

Ventus ** Øresundskrydser HA 50 Robert Jensen Frem's bådeplads, København 1948 9.27 2.21 Hans Jørgen Asmussen
Venus Nordisk Krydser NK D28 Robert Jensen Brandt Møller 1948

Mads-Bjørn Jørgensen Svanemøllen
Venus Spidsgatter A.U. D 5 Aage Utzon Åshøj bådebyggeri v. Køge 1967 9.09 2.85 Søren Klemens Hegner
Vest Havlit 4 A. Lindholm Jac. Svendsen, Refshaleøen 1913 7.90 2.15

Vi-vil Spidsgatter P D 1 Knud og Bjørn Olsen Præstø Bådebyggeri 1944 7.05 2.15 Danmarks Museum for Lystsejlads Svendborg
Viben Spidsgatter S KR 131
Oslo ? 1947 9.60 2,10

Vici 12 m R
Bjarne Aas, Norge Oslo 1924 14.50 3.80

Victoria Spidsgatter D 45 G. Berg Esbjerg 1933 7.84 2.80 Thomas Harrit
Victoria I 7 m S F 5 A. Witt, København Kalundborg Skibsværft 1918 11,36 2,26

Vidar 30 m² S 30 D 6 M.S.J. Hansen Viggo Hansen, Kastrup 1933 7.22 2.45 Bob Andersen Skelskør
Vidi * Spidsgatter A 56 Schrøder ? Orlogsværftet 1938 10.16 3.00

Viffert * 25 m² Dana-båd 25 D 2 O J Kofoed Vest-Vildsund/Brd. Andersen 1949 9.40 2.05 Lisbeth Kofoed Hjarbæk
Viking 45 m² S 45 D 10 Aage Utzon H. P. Petersen, Nyborg 1937 8.29 2.54

Viking 10 m R 10 D 1 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1910 16.00 3.00

Vildgåsen Øresundskrydser
Robert Jensen John Madsen, Strandhuse, Svendborg 1946 10.00 2.47

Vilka Spidsgatter
G. Berg Aarhus Yachtværft 1938 7.21 2.45 Per Hertzum Larsen Middelfart
Vims Nordborg Jollekrydser
E. Wedell-Wedellsborg / Holger B. Jensen Nordborg Bådebyggeri 1972 7.00 2,26

Vindhunden Jensen 29 SS 88 H. A. Jensen H.A. Jensen og Co., Roskilde 1967 8.95 2.40 Lars Truelsen Hundested
Vipse 26 m² S 26 G. Berg H.P.Petersen, Nyborg 1961 6.70 2.30

Vita Spidsgatter S 45 Karl Jacobsen Omøgade 17, Østerbro, Kbh. 1939 8.54 2.60 Steen Rasmussen
Vivat II Spidsgatter
Johan Larsen, Nakskov Johan Larsen, Nakskov 1938 8.12 2.68

Vivi Spidsgatter SS 30 G. Berg Kastrup 1934 7.45 2.52 Ole Kølle Juul Sundby
Vixi Int. 5 meter 5 D 12 Knud Olsen Præstø 1942 9.40 1.84

Wahine Yacht
Nørregaard Nørregaard, Nyborg 1930 10.35 4.00

Wanda * Blue Peter
Knud H. Reimers Almag's Båtvarv, Orust, Sverige 1959 8.60 2,44

Web * Int. 5,5 m 5,5 D 9 Brdr. Ohlsson, Sverige Poul Molich, Hundested 1959 9,73 1,98

Web IV Int. 5,5 m 5,5 D 12 Bil Luders, USA Børsholmens Verft, Asker, Norge 1966 9.85 1.90 Danmarks Museum for Lystsejlads
Whimbrel Sejlkutter
Harley Mead, England Sibbic & Co. Cowes, England 1899 15.75 3.50

White Star 6 m R 6 D 14 Johan Anker, Norge Anker & Jensen A/S, Norge 1922 11,07 1.90

Wimme * Viking V D 5 Bjarne Aas, Norge Svendb.sund Yacht- & Bådeværft 1948 9.50 2.01

Ydun * Spidsgatter A 2 J. Svendsen Andersen, Frederikssund 1926 7.53 2.64 Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub Svanemøllen
Yorikke Motorbåd
W. Madsen, Struer W. Madsen, Struer 1972 7.00 2.90 Gert Nøjsen Ry
Yvonne Spidsgatter
G. Berg

6.08 2.15 Lasse Jensen Nykøbing Sjælland
Zea Springer V 7 M.S.J. Hansen C. Thomsen, Kalundborg 1953 8.00 2.40

Zenta 8 m R 8 D 11 Max Oertz, Tyskland Hamborg 1909 11.20 2.40 Asger Hachmann
Zita 38 m² S 38 D 12 Aage Utzon Chr. Dyrskjødt, Aalborg 1938 7.91 2.54 Jørgen Herforth Hansen
Zita Int. 5 meter



9.40 1.90 Carl Bisgaard Falsled
Ørn Motorbåd

Ålborg 1937 12.50 3.20 Niels Færch
Ørnen Toldpatruljefartøj XP 4299
Kbh. Yacht & Motorbådsværft 1934 16.20 3.40

Örnungen 40 m2 Skærgårdkr. 40 S57 Erik Salander Hästholmens Varv, Strängnäs 1917 13.20 1,60 Jørgen Ploug Århus
Øveballen Kragejolle SS 1 Nordbjærg K.Thomsen, Kalundborg 1937 6.93 2.44 Sejlerskolen Sundby sejlforening


Tilbage      Bådregister      Forsiden      Email
Opdateret d. 26.2.2006